تور های ترکیه

آژانس لیوپرواز به‌عنوان مشاور تخصصی تورهای خارجی به شما پیشنهاد می‌کند که حتماً برای یک‌بار هم که شده برنامه‌ریزی کنید و با خرید تور استانبول سفری به یادماندنی به این شهر داشته باشید. می‌پرسید چرا؟ چون شما با سفر به استانبول نه‌تنها به یک شهر، بلکه به سه شهر مختلف بافرهنگ‌های متفاوت سفر می‌کنید. نه به یک شهر از یک قاره بلکه به یک شهر از دو قاره آسیا و اروپا سفر خواهید داشت. نیازی به اخذ ویزا برای سفر به استانبول نخواهید داشت. نیازی نیست حتماً در زمان خاصی به این شهر زیبا سفر کنید، بلکه در تمام طول سال جذابیت‌های خاص خود را دارد و یکی از مهم‌ترین دلایلی که می‌توانیم بگوییم این است که؛ قطعاً برای سفر به استانبول نیازی نیست زبان انگلیسی بلد باشید، تقریباً از هرچند نفر یک نفر فارسی صحبت می‌کند!!! در این مقاله سعی داریم تا گوشه کوچکی از زیبایی‌های شهر استانبول که در تور استانبول می‌بینید را برای شما بازگوییم. با ما همراه باشید.

تور استانبول

تاریخچه شهر استانبول

قبل از سفر به استانبول که پیشنهاد ما این است که حتما با تور استانبول لیو پرواز همراه شوید، بد نیست کمی از تاریخچه این شهر زیبا بدانید. شهر استانبول با تاریخچه‌ای بیش از 2600 سال قدمت، یکی از قدیمی‌ترین شهرهای جهان به شمار می‌رود. این شهر استثنایی به خاطر موقعیت جغرافیایی خاص خود که بین دو قاره‌ی آسیا و اروپا قرار دارد، همیشه یکی از پر مناقشه‌ترین مناطق محسوب می‌شده و به همین دلیل سه امپراتوری پرعظمت باستانی ایران، روم شرقی و عثمانی به این شهر حکومت داشته‌اند. جالب است بدانید در طول سالیان گذشته استانبول نام زیادی را به خود دیده است مانند کنستاتنینوپل یا شهر کنستانتین، تخت روم، بیزانس، بوزاس، روم جدید، قسطنطنیه، اسلامبول و درنهایت در سال 1930 حکومت جمهوری ترکیه نام استانبول را برای این شهر برگزید.

تور استانبول

موقعیت جغرافیایی شهر استانبول

خب این مقاله درباره سفر به شهر استانبول است و لابد می‌پرسید که موقعیت جغرافیا چه ربط به تور استانبول دارد؟ اجازه دهید برایتان توضیح دهیم، همان‌طور که در تاریخچه شهر استانبول ذکرشده، این شهر دارای یکی از استثنایی‌ترین موقعیت‌های جغرافیای کره زمین است؛ نیمی از این شهر در قاره اروپا قرار دارد و نیمه‌ی دیگر در قاره آسیا. سه دریا این شهر را احاطه کرده‌اند: دریای مدیترانه، دریای مرمره و دریای سیاه. تنگه مشهور بسفر که دو قاره اروپا و آسیا را به هم مرتبط می‌کند در استانبول قرار دارد. در حال حاضر این شهر بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر کشور ترکیه هست و همچنین با جمعیت بیش از 15 میلیون نفر از بزرگ‌ترین شهرهای جهان نیز محسوب می‌شود.

تور استانبول

آب‌وهوای شهر استانبول

به علت جغرافیای خاص این شهر و وجود دریاهای اطراف آن، استانبول زمستان‌های بسیار سرد و تابستان‌های بسیار گرمی دارد و می‌توان گفت که بهترین فصل برای مسافرت به استانبول، فصل بهار و فصل پاییز است، اما ناگفته نماند که سفر در سایر زمان‌های سال نیز جذابیت‌های خاص خود را دارد که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

تور استانبولنکات مهمی که شما پیش از سفر به استانبول باید آن‌ها را بدانید

زبان: زبان رسمی مردم استانبول، ترکی استانبولی است. اگر در هنگام سفر به زبان انگلیسی یا ترکی مسلط نیستید، اصلاً نگران نباشید. به این علت که مردم کشور ایران یکی از پرترددترین مسافران به شهر استانبول هستند، تقریباً فروشندگان و ارائه‌دهندگان خدمات منظور ما ایرانی‌ها را متوجه می‌شوند و زبان دغدغه مهمی در طول سفر نیست. در ثانی خیلی از هم‌وطنان ما در استانبول زندگی می‌کنند و در طول سفر با افراد زیادی از فارسی زبان در همه نقاط شهر مواجه می‌شوید که می‌توانید در صورت نیاز از آن‌ها کمک بخواهید. همچنین در طول سفر با تور استانبول آژانس لیوپرواز، یک راهنمای فارسی زبان به شما معرفی می‌شود که در هرزمانی می‌توانید با آن‌ها تماس گرفته و مشکلتان را مطرح کنید.

تور استانبول

دین مردم استانبول

اکثر ساکنان شهر استانبول را ترک‌های مسلمان تشکیل می‌دهند، اما به خاطر تنوع فرهنگی و توریست پذیری این شهر، تقریباً همه نوع آدمی را در مدت‌زمان سفرتان در شهر استانبول خواهد دید. برای پوشش کاملاً دست شما باز است و می‌توانید هر طور راحت هستید لباس بپوشید، اما همان‌طور که در پارگراف بعد اشاره‌شده، جهت بازدید از اماکن مذهبی باید مواردی را رعایت کنید.

مساجد در استانبول

 این شهر پر از مساجد زیبا است، اما توجه داشته باشید خانم‌ها جهت بازدید از مساجد حتماً باید لباس پوشیده و مناسب بپوشید به‌طوری که موها، دست‌ها و پاها پوشیده باشند. درصورتی‌که لباس مناسب به همراه نداشتید، خود مسجد (اگر پذیرای توریست باشد) به شما لباس مناسب می‌دهد.

تور استانبول

پول رایج در استانبول

واحد رسمی پول کشور ترکیه ترکیش لیرا یا همان لیر خودمان است. اسکناس‌های لیر در ترکیه به رقم‌های 5، 10، 20، 50، 100 و 200 لیر موجود می‌باشند. در آنجا سکه هم وجود دارد و هر لیر به 100 کروش تقسیم می‌گردد.

تبدیل ارز در سفر به استانبول

جهت تبدیل ارز خود به لیره شما باید به صرافی‌های معتبر مراجعه کنید. پیشنهاد ما این است که به‌هیچ‌وجه از صرافی‌های فرودگاه استفاده نکنید چون به‌صرفه نیست و گران‌تر از سایر نقاط شهر است. بهترین راه تبدیل ارز استفاده از صرافی‌های Doviz است که در طبقه منفی 1 تمامی پاساژهای استانبول شعبه دارد و شما با مراجعه به شعبات این صرافی می‌توانید با خیال راحت و قیمت مناسب ارز خود را تبدیل به ترکیش لیرا بنمایید.

یکی دیگر از راه‌های تبدیل ارز خرید کردن از فروشگاه‌های برند است که این فروشگاه‌ها ارز را به دلار یا یورو از شما در ازای خرید قبول می‌کنند و لیر به شما برمی‌گردانند.

تور استانبول

حمل‌ونقل در استانبول 

حمل‌ونقل و جابجایی جهت بازدیدها و هزینه‌های آن همیشه جزو دغدغه‌های مسافران بوده و هست. بخصوص که تاکسی‌ها همیشه هزینه‌های سرسام‌آوری را به مسافران تحمیل می‌کنند؛ اما همیشه راه‌های دیگه ای هم برای رفت‌وآمد خصوصاً تو کلان‌شهرها هست. در شهر استانبول چندین و چند نوع دیگر از وسایل حمل‌ونقل عمومی وجود دارد از قبیل مترو، تراموا، دلموش، کشتی و اتوبوس.

از آنجایی که استانبول یک شهر بزرگ و مرکز تجاری کشور ترکیه است، اصولاً در روزهای کاری صبح‌ها و عصرها خیابان‌ها بسیار پرترافیک هستند، بنابراین ما به شما استفاده از مترو را توصیه می‌کنیم. متروی استانبول شامل 6 خط اصلی می‌شود که تقریباً در همه‌ی مقاصد موردنظر شما ایستگاه دارد حتی در فرودگاه و شما برای استفاده از این خدمات باید دو اقدام انجام دهید: اول بعد از چک این در هتل محل اقامتتان به اولین باجه روزنامه‌فروشی یا سوپرمارکت مراجعه کنید و با پرداخت هزینه‌ی کم کارت مترو یا استانبول کارت را تهیه کنید. دوم از پذیرش هتل نقشه مترو شهر استانبول را تقاضا کنید و آن را به همراه داشته باشید. جهت شارژ کارت مترو نگران نباشید در تمامی ایستگاه‌های مترو، دستگاه‌هایی برای شارژ کارت وجود دارد و با پرداخت وجه نقد این امر صورت می‌پذیرد.

تور استانبول

شاید برایتان این سؤال پیش‌آمده که دلموش چیست؟ دلموش وسیله‌ای نقلیه ست شبیه به ون‌های خودمان که در با هزینه‌ای بسیار پایین مسافران را در ایستگاه‌های آن‌که در سطح شهر وجود دارند، جابجا می‌کند. معمولاً درجاهایی که مترو وجود ندارد یا عجله دارید می‌توانید از این وسیله استفاده کنید.

در لیست وسایل نقلیه ما به کشتی هم اشاره کردیم، اما آیا نیاز به جابجایی با کشتی هم هست؟ همان‌طور که قبلاً گفتیم اطراف استانبول را دریا احاطه کرده و در این دریاها جزایر کوچکی نیز وجود دارد مثل جزایر پرنس که مشهورترین این جزایر بیوک آدا نام دارد که طرفداران زیادی دارد. شما با مراجعه به اسکله‌های کشتی‌های شهری و تهیه ژتون از دستگاه خودپرداز تعبیه شده در آنجا می‌توانید سوار کشتی شده و از این جزایر بازدید به عمل بیاورید.

معمولاً در طول حضور در استانبول خیلی از فروشندگان خدمات مسافرتی به سراغ شما می‌آیند و خواهان فروش تورهای گشت و جزیره با قیمت‌های بالا هستند که شما با استفاده از وسایل عمومی می‌توانید با صرفه‌جویی در هزینه‌هایتان به تفرج و گردش موردنظرتان هم بپردازید.

اقامت در استانبول

 شهر استانبول به سه قسمت آسیایی، اروپای قدیم و اروپای جدید تقسیم شده است. معمولاً بهترین مکان جهت اقامت از لحاظ انواع دسترسی‌ها چه به بازارها و چه به وسایل نقلیه عمومی، منطقه میدان تکسیم واقع در بخش اروپای جدید می‌باشد. این منطقه به خاطر نزدیکی به خیابان استقلال که یکی از مشهورترین خیابان‌های استانبول است، در میان گردشگران بسیار محبوب است. همچنین وجود ایستگاه مترو، صرافی‌های فراوان، انواع رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌ها و فروشگاه‌های برندهای مشهور، باعث محبوبیت دوچندان این منطقه شده است؛ اما خب هر محبوبیتی بهایی نیز دارد، متأسفانه به علت دلایلی که ذکر کردیم قیمت اقامت در هتل‌های این منطقه علیرغم کیفیت نه‌چندان خوبشان، بسیار بالاست. البته قیمت‌ها در فصل‌های شلوغ‌تر مثل بهار و پاییز گران و در فصل‌های به‌اصطلاح لوسیزین یا زمستان و تابستان مناسب‌تر می‌باشند.

تور استانبول

استفاده از تلفن همراه در استانبول

 در دنیای امروزی ارتباطات و اینترنت به یکی از ضروریات زندگی بدل شده است، در زمان سفر و با توجه به هزینه بالای رومینگ اپراتورهای تلفن همراه، بهترین راهکار جهت صرفه‌جویی و آنلاین بودن خرید سیم کارت موقت جهت استفاده در طول سفر است. شما می‌توانید با مراجعه به یکی از دفاتر خدمات موبایل در سطح شهر یا مراکز خرید یک سیم کارت تهیه کنید و از فروشنده بخواهید برایتان بسته اینترنتی فعال کند که در تمام مدت‌زمان سفر آنلاین و در دسترس باشید.

تکس فری چیست؟

یکی از نکاتی که در خریدهای بیشتر از 100 لیر در زمان تسویه‌حساب فروشنده از شما می‌پرسد عبارت تکس فری می‌باشد. عبارت تکس فری معنای بدون مالیات را می‌دهد. سیستم تکس فری برای تشویق گردشگر به خرید از مقصد توریستی است و به همین منظور مالیات روی اجناس را از مسافران نمی‌گیرند؛ بنابراین درصورتی‌که شما با تکس فری موافقت کنید صندوق‌دار فرمی را در اختیار شما می‌گذارد و شما می‌توانید در هنگام بازگشت و در فرودگاه به قسمت Tax free مراجعه کنید و مالیات کسر شده از خودتان را از مسئول فرودگاه دریافت کنید. حتماً توجه کنید که قبل از تحویل بار به قسمت تکس فری مراجعه کنید، چون بازرس آن قسمت باید خریدهایتان را با فرم فروشگاه تطبیق دهد.

شکم گردی در تور استانبول

در طول سفر به استانبول، مسلماً یکی از مواردی که باعث لذت بی‌حد و حصر شما از سفرتان خواهد شد، غذاهای متنوع و خوش‌طعم ترکیه‌ای است. ذائقه‌ی غذایی مردم کشور همسایه ما یعنی ترکیه بسیار شبیه به ایران است و از این نظر یکی از بهشت‌های غذایی برای علاقه‌مندان به غذاهای مختلف است. تقریباً همه نوع غذایی چه از انواع کباب گرفته تا غذاهای مخصوص گیاه خوران یا غذاهای دریایی در شهر استانبول پیدا می‌کنید. همچنین شما امکان استفاده از برندهای معروف رستوران‌های زنجیره‌ای دنیا را مانند مک دونالد یا کنتاکی را دارید. میزان هزینه‌ای که باید برای هر وعده غذایی در نظر داشت باشید از حدود 20 لیر شروع می‌شود و بسته به ذائقه‌ی شما هزینه‌های مختلفی را باید در نظر بگیرید. در اینجا به چند مورد از معروف‌ترین آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

غذاهای سنتی مخصوص ترکیه

 ترکیه مرکز انواع کباب‌های ترکی یا دونر کباب‌هاست و با این کباب‌ها غذاهای بسیار لذیذی مانند اسکندر کباب یا علی نازیک کباب را تهیه می‌کنند. معمولاً در کنار انواع غذاها دورچین‌های جذابی مثل چند قاشق پلو ساده یا پلوی طعم دار، گوجه کبابی طعم دار، ماست چکیده پرچرب و غیره نیز سرو می‌شود. از دیگر غذاهای جذاب سنتی می‌توان به بورک، بالیک یا ساندویچ ماهی، تانتونی، کومپیر و لاهمجون اشاره کرد.

"<yoastmark

اغذیه‌های خیابانی در استانبول

 خیابان‌های استانبول پر است از گاری‌های غذا فروشی کوچک و البته خوشمزه، از شاه‌بلوط، سیمیت، کوکورچ گرفته تا بلال‌های خوشمزه که در فصل‌های مختلف در سطح خیابان‌ها موجود هستند و امتحان آن‌ها خالی از لطف نیست.

بستنی‌های استانبول

اگر در تمام دنیا بستنی فقط یک خوراکی و دسر لذیذ باشد، در ترکیه بستی نماد یک سنت دیرینه است. در ترکیه بستی را با لباس سنتی و ریتم ضربه‌ای خاصی تهیه می‌کنند و بستنی‌های تهیه شده بسیار لذیذ است. به شما توصیه می‌کنیم حتماً به یکی از مراکز تهیه بستنی در استانبول مراجعه کنید و در کنار دیدن مراسم سنتی و جالب تهیه بستنی، یکی از بستنی‌های خوشمزه را نیز تست کنید.

تور استانبول

باقلوای استانبولی

باقلوا یکی از اصلی‌ترین شیرینی‌های کشور ترکیه محسوب می‌شود و همچنین جزو میراث تاریخی امپراتوری عثمانی نیز هست. مطمئناً پس از یک روز پرتکاپو در استانبول نوشیدن یک فنجان چای در کنار باقلوای لذیذ باعث رفع خستگی شما خواهد شد.

نکته آخر:

شما در این مقاله با تاریخچه و مواردی که باید در طول سفرتان به استانبول بدانید کمی آشنا شدید، لطفاً ما را در مقاله مکان‌های دیدنی در تور وان که حتماً باید از آن‌ها بازدید داشته باشید، دنبال کنید تا از جذابیت‌های گردشگری این شهر زیبا نیز آگاه شوید.

تور استانبول

تور های ترکیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *