ایتالیا

ایتالیا قدیم

1- تاریخچه ایتالیا

1-1)از تمدن تکامل یافته تا اتحادیه اروپا

کمتر کشور اروپایی دیگری مانند ایتالیا فراز و نشیب هایی را در تاریخ تجربه کرده است. امپراتوری روم اولین قدرت جهانی و اولین تمدن تکامل یافته ای بود، که خیلی زود در این کشور مدیترانه‌ای شکل گرفت. رومیان باستان برای قرن ها با فرهنگ، پیشرفت و استراتژی نظامی خود بر تاریخ تسلط داشتند و زمینه را برای اروپای امروزی ایجاد کردند. اگرچه این کشور پس از سقوط امپراتوری روم، دارای یک دوره طولانی فراز و نشیب بود. پس از سقوط امپراتوری روم، این دولت، شهرهای قدرتمند ایتالیا بهمزاه رنسانس ایتالیا بودند، که کمک قابل توجهی به پیشرفت تمدن ایتالیا کردند. اما تنها پس از اتحاد ایتالیا و دو جنگ جهانی، این شبه جزیره جایگاه مناسب خود را در میان کشورهای اروپایی پیدا کرد.

1-2) مهد تمدن اروپا

شهر رم در اوایل سال 753 قبل از میلاد تأسیس شد. بر اساس تاریخ نگاری رومی؛ دو قرن بعد، رم پایتخت یک امپراتوری روم در حال ظهور شد. رومیان باستان گام به گام منطقه مدیترانه و نیمی از اروپا را فتح کردند و پایه های تمدن امروزی را پی ریزی کردند. حقوق روم، کاتولیک، هنر و فرهنگ و همچنین پیشرفت‌ها نه تنها تاریخ ایتالیا، بلکه تاریخ کل جهان غرب را تغییر داد. دوره طلایی پس از تقسیم امپراتوری روم به دو بخش غربی و شرقی به پایان رسید. در حالی که امپراتوری روم شرقی تا سال 1453 به حیات خود ادامه داد، پادشاهی روم در ایتالیا به دنبال تهاجمات مداوم مردم خارجی و فتح قطعی رم توسط  اودوآسر در سال 476 پس از میلاد به پایان رسید.

1-3)تاریخ پرحادثه – ایتالیا در قرون وسطی

اندکی پس از سقوط امپراتوری روم، ایتالیا بازیچه قدرت های جدید اروپایی شد. آلمانی‌ها، استروگوت‌ها و لومباردها یکی پس از دیگری در نواحی مختلف شبه‌جزیره سلطنت می‌کردند. افزایش قدرت پاپ و ظهور فرانک ها سرانجام به نابودی پادشاهی لومبارد و تقسیم کشور ایتالیا به سه بخش انجامید: امپراتوری ژرمنیک روم مقدس در شمال، ایالت پاپ در مرکز و بخش های مختلف. قدرت هایی که به تناوب در جنوب ایتالیا حکمرانی کردند. با توسعه بورژوازی و در جریان مبارزه سرمایه گذاری بین پاپ و امپراتور، دولت شهرها در شمال و مرکز ایتالیا شکل گرفتند که بر تاریخ ایتالیا تا عصر مدرن تأثیر گذاشت. ایتالیا در قرن پانزدهم برای مدت کوتاهی اولویت فرهنگی و اقتصادی را در اروپا به دست آورد.

1-4)تاریخ ایتالیا – از وحدت تا امروز

دولت شهرهای قدرتمند ایتالیا، مرکز اومانیسم و ​​رنسانس بودند. جمهوری‌های شهرهای ایتالیا برای اولین بار پس از سقوط امپراتوری روم تحت رهبری ناپلئون که پادشاهی ایتالیا را اعلام کرد و خود را پادشاه ایتالیا کرد، متحد شدند. به دنبال گسترش روزافزون ناسیونالیسم، مردم ایتالیا علیه اتریش شورش کردند و پادشاهی ایتالیا را در سال 1861 تأسیس کردند. میل به تثبیت مجدد خود به عنوان یک قدرت بزرگ در جنگ جهانی اول پایان یافت، که مطمئناً ایتالیا از آن پیروز بیرون آمد، اما باعث مشکلات اقتصادی و اجتماعی فراوانی برای کشور ایتالیا شد. پس از جنگ جهانی دوم در سال 1946 ایتالیا به عنوان جمهوری پارلمانی اعلام شد و همچنین به عنوان یکی از بنیانگذاران اتحادیه اروپا، جایگاه خود را در اروپا باز کرد.

ایتالیا قدیم
ایتالیا قدیم
ایتالیا قدیم
ایتالیا قدیم
ایتالیا قدیم
ایتالیا قدیم
ایتالیا قدیم
ایتالیا قدیم

2-نقشه ایتالیا

3-ایتالیا کجاست؟

ایتالیا، شبه جزیره ای چکمه ای شکل است که از جنوب اروپا به دریای آدریاتیک، دریای تیرین، دریای مدیترانه احاطه شده است. این کشور اروپایی در قاره سبز با خط ساحلی طولانی مدیترانه، که از غرب به شرق با کشورهای فرانسه،سوئیس، اتریش واتریش دارای مرز مشترک 1890 کیلومتر می‌باشد، و همچنین از داخل با کشور واتیکان وایالت سن مارینو بطول 42 کیلومتر همرز است.این کشور همچنین با آلبانی، الجزایر، کرواسی، یونان، لیبی، مالت، مونته نگرو، اسپانیا و تونس مرزهای دریایی مشترک دارد.دو تا از بزرگترین جزایر مدیترانه متعلق به ایتالیا هستند، ساردینیا در غرب و سیسیل در جنوب.مساحت این کشور 301318 کیلومتر مربع (116340 مایل مربع) است که در مقایسه با آن، 80 درصد مساحت ژاپن یا کمی بزرگتر از ایالت آریزونا در ایالات متحده است.ایتالیا بیش از 59.6 میلیون نفر جمعیت دارد (در سال 2020).

5-پایتخت کشور ایتالیا

رم، روم ایتالیایی، شهر تاریخی و مرکز استان رم، ناحیه لاتزیو (منطقه)، و کشور ایتالیا. رم در بخش مرکزی شبه جزیره ایتالیا، بر روی رودخانه تیبر در حدود 15 مایل (24 کیلومتر) از دریای تیرنین واقع شده است. رم زمانی پایتخت یک جمهوری و امپراتوری باستانی بود که ارتش و نظام آن، دنیای غرب را در دوران باستان ایجاد کرد و آثار به‌ یاد ماندنی پس از آن بر جای گذاشت. رم مرکز معنوی و فیزیکی کاتولیک‌های جهان است. رم در سال 753 قبل از میلاد توسط رومولوس تأسیس شد وپر بازدید ترین شهر ایتالیا می‌باشد. میتوان گفت رم مرکز اصلی دستاوردهای هنری و فکری است. رم شهر ابدی است که از سال 1871 میلادی به عنوان یک پایتخت سیاسی، یک مرکز مذهبی و یادبودی برای تخیل خلاق گذشته باقی مانده است. مساحت شهر رم، 496 مایل مربع (1285 کیلومتر مربع)؛ استان لاتزیو ، 2066 مایل مربع (5352 کیلومتر مربع) می‌باشد و جمعیت آن حدود 3 میلیون می‌باشد. رم، مملو از آثار تاریخی باستانی است، از کولوسئوم تا شهر با شکوه واتیکان … رم مدرن 280 فواره و بیش از 900 کلیسا دارد. سالانه نزدیک به 700000 یورو سکه در فواره تروی رم پرتاب می شود. این مرکز امپراتوری روم بود که برای چندین دوره بر قاره اروپا حکومت می کرد. و کوچکترین کشور جهان یعنی کشور واتیکان را در رم خواهید یافت.رم در سال 1871 پایتخت ایتالیا شد و نام مستعار رم Caput Mundi، به معنای پایتخت جهان است.

سفر به ایتالیا

برای سفر به ایتالیا مثل سفر به هر کشور دیگری باید ویزا داشته باشید. با توجه به اینکه ایتالیا جزء کشورهای منطقه شینگن می‌باشد، پس اگر ویزای شینگن توریستی از هر کدام از کشورهای عضو معاهده شینگن داشته باشید میتوانید پس از ورود به کشور صادر کننده ویزا برای شما، به این کشور هم سفر کنید و از این کشور نیز میتوانید از منطقه شینگن خارج شوید.شما هم میتوانید با تور به ایتالیا سفرکنید و هم بصورت سفر انفرادی و بدون تور به ایتالیا برای خود برنامه ریزی کنید.بدون توجه به نوع سفر خود ابتدا باید شما مدارک لازم برای درخواست ویزای ایتالیا را داشته باشید و پس از تکمیل مدارک و گرفتن نوبت سفارت ایتالیا، درخواست خود از طریق کارگزاری سفارت ایتالیا به کنسولگری تحویل بدهید.

سفر به ایتالیا بدون ویزا 

ورود به ایتالیا بدون ویزا، از مرزهای قانونی امکان پذیر نمی‌باشد و اکیدا” به شما توصیه می‌کنم به حرفهای افراد سود جو در این مورد اعتماد نکنید و کافی است با چند کلیک و جستجو در اینترنت با سرنوشت افرادی که قصد ورود به کشورهای منطقه شینگن مخصوصا” ایتالیا را از راههای غیر قانونی  داشته‌اند ببیند.

سفر به ایتالیا در دوران کرونا

الان که من درحال نوشتم این مطلب برای شما هستم حدود یک سال ونیم از همه گیری بیماری کرونا میگذرد و در حال حاضر سفارت ایتالیا در تهران فقط برای افرادی که بستگان درجه یک انها (پدر، مادر، همسر و فرزند) ویزای توریستی دیدار خانوادگی صادر می‌کند ودرحال حاضر ویزای توریستی برای افراد عادی صادر نمی‌شود.

مهاجرت به ایتالیا

برای مهاجرت به ایتالیا در حال حاضر دریافت اقامت به دو صورت امکان پذیر است :

1-از طریق ثبت شرکت در ایتالیا

طبق قانون ایتالیا شما می‌توانید از طریق مشارکت با یک فرد ایتالیای اقدام به تاسیس شرکت در ایتالیا نمایید.که قدر السهم طرف ایتالیایی 51% و قدر السهم طرف ایرانی 49% می‌باشد. پس دریافت موافقت اتاق بازرگانی و اداره مهاجرت ایتالیا، میتوانید به کنسولگری سفارت ایتالیا در تهران مراجعه و درخواست ویزای ملی (D) را بنمایید. ولیکن توصیه می‌کنم قبل از هر گونه اقدامی حواستان به افراد سود جو باشد.

2- تحصیل در ایتالیا

خوشبختانه در حال حاضر دانشگاه‌های ایتالیا همه ساله تعداد زیادی دانشجو ایرانی در مقاطع مختلف تحصیلی با بورس به زبان ایتالیایی و انگلیسی پذیرش می‌کند، که فرصت مناسبی برای دریافت پذیرش و درخواست ویزای تحصیلی ایتالیا از سفارت ایتالیا در تهران برای ادامه تحصیل و زندگی در ایتالیا می‌باشد.

خرید خانه در ایتالیا

برای خرید خانه در ایتالیا و دریافت اقامت شما باید درخواست ویزای اقامت انتخابی یا همان Elective RESIDENCE visa از سفارت ایتالیا بنمایید. برای درخواست این ویزا باید به سفارت ثابت کنید شما بدون نیاز به کارکردن در ایتالیا، تمکن مالی لازم برای خرید خانه و زندگی در ایتالیا را دارید. برای این منظور کافیست مدارک مورد نیاز را آماده و پس از دریافت وقت سفارت برای ویزای اقامت انتخابی از کارگزار سفارت ایتالیا در تهران درخواست خود را به کنسولگری ایتالیا در تهران ارائه دهید.