کریسمس در ایتالیا

کریسمس در ایتالیا

کریسمس در ایتالیا

ایتالیایی‌ها از 8 دسامبر همزمان با برپایی درخت کریسمس در شهر و آذین بندی پاساژها و خیابان‌ها به استقبال سال‌نو مسیحی می‌روند. سال‌نو مسیحی، همزمان با تولد حضرت مسیح در 25 دسامبر، جشن گرفته می‌شود و تا 6 ژانویه روز غسل تعمید مسیح ادامه دارد. این 12 روز ایتالیایی‌ها در تعطیلات بسر می‌برند.

اگر در این روزها به ایتالیا سفر کنید، زیاد کلمه NATALE  و BUON NATALE را خواهید دید و یا می‌شنوید. کلمه Natale معادل کلمه Christmas و Buon Natale معادل  Merry Christmas  می باشد در واقع به معنای کریسمس و کریسمس مبارک می‌باشد.

کریسمس در ایتالیا

سنت‌های شب کریسمس در ایتالیا

 هر خانواده آداب و رسوم و سنت های کریسمس خاص خود را دارد که باید به آنها احترام بگذارد، که بیش از همه با منطقه جغرافیایی که به آن تعلق دارند متفاوت است. ایتالیایی‌ها علاوه بر تزئین درخت کریسمس در خانه خود، گهواره تولد مسیح (Presepe) از شب تولد مسیح در خانه خود قرار می‌دهند. این ماکت شامل مجسمه حضرت مریم و یعقوب می‌باشد. برخی علاوه بر این دو چهره، مجمسمه‌های چوپان، کوه، گوسفند، گاو و الاغ هم اضافه می‌کنند همزمان با فرارسیدن نیمه شب بچه‌ها مجسمه گهواره عیسی نوزاد به این ماکت اضافه می‌کنند.در این شب معمولا” خانواده‌ها دور هم جمع می‌شوند و سرودهای معمولی کریسمس را می‌خوانند. برخی نیز برای انجام مراسم عشای ربانی کریسمس به کلیسا می‌روند و بعد از بیرون آمدن از کلیسا به هم‌دیگر با گفتن BUON NATALE بهم تبریک می‌گویند. در شب کریسمس معمولا” خانواده‌ها برای کودکان خود هدایایی می‌خرند و در زیر درخت کریسمس قرا می‌دهند و کودکان فکرمیکنند آنها را BABBO NATALE (بابانوئل) برایشان اورده است.اگر در زمان کریسمس به ایتالیا سفر کنید، بابانوئل را می بینید که از دیوار خانه‌ها آویزان کرده اند و در حال بردن کادو برای بچه‌ها می‌باشد.

کریسمس در ایتالیا

تاریخچه درخت کریسمس

درخت کریسمس ریشه باستانی دارد. تاریخچه آن به سال 1441 برمی‌گردد، زمانی که یک درخت صنوبر غول‌پیکر در میدان مرکزی تالار شهر تالین، در استونی برپا شد، که در اطراف آن مجردهای جوان در گروه‌هایی در جستجوی جفت خود می‌رقصیدند،

اما درخت کریسمس چه زمانی به ایتالیا رسید؟

در نیمه دوم قرن نوزدهم به لطف ملکه مارگریتا که یکی از این درختان را در کاخ کویرینال خود تزئین کرد، وارد ایتالیا شد و یک مد واقعی را راه اندازی کرد که به سرعت در سراسر ایتالیا گسترش یافت. درخت کریسمس، یک درخت صنوبر است که آن را با توپ، اشیای رنگی کوچک در حالیکه عیسی مسیح در زیر یا نزدیک ان قرار دارد را  در 8 دسامبر تزئین کنند  و در 6 ژانویه جمع می‌کنند.

کریسمس در ایتالیا

شام شب کریسمس و ناهار روز کریسمس در ایتالیا

کریسمس سنتی است که در آن همه خانواده دور یک میز می‌نشینند و با هم غذا می‌خورند. تا چند دهه پیش، در مرکز و جنوب ایتالیا شام شب کریسمس خانواده‌ها دور هم جمع می‌شدند، شام شب کریسمس قبل از مراسم عشای نیمه شب است. در حالی که در شمال ناهار کریسمس یک امر ضروری بود. اما امروز مرزها از بین رفته است.در ایتالیا این سنت دو گونه است: برای شام شب کریسمس مرسوم است که ماهی یا غذاهای بدون چربی بخورند این یک سنت است و طبق گفته کلیسای کاتولیک، شب کریسمس روز لاغری است، یعنی روزی که در آن باید به نشانه احترام و فداکاری، غذای «فقیر» خورد یا حتی از غذا کاملاً پرهیز کرد.. با این حال، برای ناهار کریسمس، همه نوع آشپزی فراوان است.

کریسمس در ایتالیا

مراسم عشای ربانی در کریسمس

عشای ربانی یا شام خداوند یکی از هفت آیین مقدس فرقه مسیحیت می‌باشد.منشاء این آیین به اخرین شامی باز می‌گردد که عیسی مسیح در شب دستگیری خود توسط سربازان رومی با حواریون خود خورد. آنطور که در انجیل آمده است. همچنان عیسی مسیح با حواریان مشغول خوردن بودند، عیسی نان را گرفت و پس از شکر گزاری ان را تکه کرد و به شاگردان خود داد و به انها گفت این تکه نان را بگیرید و بخورید، این بدن من است وسپس جام را گرفت و پس از شکرگزاری آن را به شاگردان خود داد . گفت همه شما از این جام بنوشید که این خون من است و موجب آمرزش بسیاری از گناهان شما می‌شود. کاتولیک‌ها بر این باورند که نان و شراب اجزای اصلی عشای ربانی‌اند و با سخنان مسیح و استمداد از روح‌القدس ، تبدیل به جسم و خون عیسی می‌شوند. نان و شراب در خلال مراسم عشای ربانی، ماهیت وجودی و مفهوم طبیعی خود را به عنوان غذای جسم از دست می‌دهند و ماهیت معنایی جدیدی می‌یابند. آن‌ها اکنون نشانه‌های واقعیت یافته‌ای از حضور شخصی و تقدیم خود از سوی عیسی مسیح هستند. این آموزه یعنی تبدیل نان و شراب توسط دعای کشیش به بدن و خون مسیح را اصطلاحاً «تبدّل جوهر» می‌نامند.این مراسم هر یکشنبه در کلیساهای کاتولیک انجام می‌شود.

شب کریسمس در ایتالیا

ساعت دقیق تولد مسیح مشخص نمی باشد ولیکن بطور قراردادی نیمه شب 25 دسامبر به عنوان لجظه میلاد در نظر گرفته می شود. 24 و 25 دسامبر از تعطیلات رسمی در ایتالیا است . جشن اصلی در جنوب ایتالیا شب 25 دسامبر و برای مراسم شام برگزار میشود. در حالیکه در شمال ایتالیا جشن اصلی روز 25 دسامبر است و برای ناهار برگزار میشود. میهمانی کریسمس یک جشن بسیار مهم ولی خانوادگی برای ایتالیایی ها است. اعضای خانواده دور هم جمع میشوند و با غذا و نوشیدنی و هدیه بهم این روز را جشن می گیرند. آنهایی که مذهبی تر هستند چه در شمال و چه در جنوب ایتالیا در این شب از ساعت  9 یا 10 شب به کلیسا میروند تا بعد از نیمه شب و در نیایش و شکرگذاری میلاد مسیح شرکت می کنند.

کریسمس در ایتالیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *