واتیکان کوچکترین کشور جهان

واتیکان

شهر واتیکان

واتیکان یک کشور مستقل که درون شهر رم در کشور ایتالیا قراردارد وکوچکترین کشور دنیا با جمعیتی حدود 1000نفر کم جمعیت ترین کشور مستقل دنیا است. خارج از شهر واتیکان، سیزده ساختمان در رم و یک ساختمان در کاستل گاندولفو (محل اقامت تابستانی پاپ) نیز هست. در 13 مارس 2013، کاردینال خورخه ماریو برگولیو از آرژانتین با نام فرانسیس به عنوان پاپ و در نتیجه حاکم واتیکان انتخاب شد. واتیکان در سال 1929 به عنوان یک کشور مستقل تایید شد تا پاپ قدرت جهانی خود را داشته باشد. واتیکان دارای زندان نیست اما در ساختمان پلیس واتیکان 3 سلول وجود دارد.در تور ایتالیا  و سفر به رم  کاخ واتیکان محل اقامت پاپ محصور شده در بین دیوارهای بلند می بینید. سریر مقدس ،نامی است که به دولت کلیسای کاتولیک روم داده می شود که توسط پاپ به عنوان اسقف رم رهبری می شود. به این ترتیب، قدرت سریر مقدس بر کاتولیک ها در سراسر جهان بیشتر می شود. پاپ ها دارای قدرت مطلق مجریه، مقننه و قضایی در داخل این کشور هستند.

امکانات فرهنگی و حفاظتی شهر واتیکان

سیستم تلفن، اداره پست، باغ‌ها، رصدخانه نجومی، ایستگاه رادیویی، سیستم بانکی و داروخانه، و همچنین گروهی از گاردهای سوئیسی است که  مسئولیت ایمنی شخصی پاپ را بر عهده دارند. تقریباً همه لوازم – از جمله غذا ، آب، برق و گازباید وارد شود. هیچ گونه مالیات بر درآمد و محدودیتی برای واردات یا صادرات وجود ندارد. به عنوان مقر مقدس، درآمد خود را از کمک‌های داوطلبانه بیش از یک میلیارد کاتولیک رومی در سراسر جهان و همچنین سود سرمایه‌گذاری و فروش تمبر، سکه، و نشریه به دست می‌آورد. واتیکان با گرفتن قلمروهای اطراف رم به عنوان پایتخت کشور پاپ ها معروف شد.ساکنان شهر واتیکان، اکثریت کشیش و راهبه هستند، همچنین شامل صدها نفر غیرمتخصص که در مشاغل منشی، خانگی، تجاری و خدماتی مشغول به کارهستند.

از زمان رنسانس، زمانی که پاپ ها از مهم ترین حامیان هنر ایتالیا بودند، زندگی فرهنگی در واتیکان بسیار کاهش یافته است. موزه‌ها و گالری‌های واتیکان، نقاشی‌های دیواری میکل آنژ در کلیسای سیستین، نقاشی‌های دیواری پینتوریکیو در آپارتمان بورجیا، و بند رافائل («اتاق‌ها») منتقدان، هنرمندان و دسته‌هایی از گردشگران را از سراسر جهان جذب می‌کنند. کار بازسازی روی نقاشی‌های دیواری کلیسای سیستین در سال 1994 به پایان رسید و امکان مشاهده آثار میکل آنژ را با رنگ‌های کاملاً زنده فراهم کرد.گارد سوئیسی واتیکان ،وظیفه حفاظت از پاپ را بر عهده دارد. آنها لباس‌های بسیار رنگارنگ می‌پوشند، شبیه لباس‌هایی که سربازان دوره رنسانس. برخلاف تصور عمومی، میکل آنژ یونیفرم‌های گارد را طراحی نکرده است ، بلکه توسط یکی از فرماندهان گارد، ژول رپوند، در قرن نوزدهم طراحی شده است .

تاریخچه مختصری از موزه های واتیکان

ساخت واتیکان در سال 1447 به دستور پاپ نیکولو پنجم آغاز شد، که معمار برناردو روسلینو را برای طراحی کلیسای جدید سنت پیتر و نقاش فرا آنجلیکو برای تزئین کلیسای کوچک نیکولینا انتخاب کرد. در سال 1471، سیکستوس چهارم دستور ساخت کلیسای کوچک جدیدی به نام کلیسای سیستین را با تزئینات نقاشی شده توسط هنرمندانی مانند ساندرو بوتیچلی و پیترو پروژینو صادر کرد، که بعدها، در سال 1508، میکل آنژ بووناروتی به دستور ژولیوس دوم دوباره آن را نقاشی کرد.موزه‌های واتیکان با آثار ژولیوس دوم متولد شدند، که وقتی در سال 1503 به عنوان پاپ انتخاب شد، مجموعه خود را به حیاط هشت ضلعی منتقل کرد. در میان آثار می‌توان به آپولون بلودر، زهره شاد، نیل، رود تیبر، آریادنه خفته و گروه لائوکون و فرزندانش اشاره کرد. سپس ساختمان‌های جدیدی ساخته شدند که توسط تونل‌هایی به ساختمان‌های موجود متصل شدند. جولیوس دوم تزیین اتاق های رافائل و سطح شیب دار مارپیچ را که توسط دوناتو برامانته طراحی شده بود را برای دسترسی به طبقات بالایی از باغ بلودر سفارش داد.

 

موزه های واتیکان امروز چیست؟

موزه‌های واتیکان در فهرست مهم‌ترین موزه‌های جهان قرار گرفته‌اند و بازدید از آن‌ها یک ضرورت برای کسانی است که از رم بازدید می‌کنند. در داخل موزه‌های واتیکان مجموعه‌هایی وجود دارد که توسط پاپ‌ها در طول زمان جمع آوری شده‌اند، موزه‌های واتیکان مجموعه‌های نفیسی از هنر، باستان‌شناسی و قوم‌شناسی که توسط پاپ‌های مختلف در طول قرن‌ها ایجاد شده‌اند .در فوریه 2000، ورودی به یاد ماندنی در بخش شمالی دیوارهای واتیکان، بسیار نزدیک به قدیمی‌ترین ورودی توسط جوزپه مومو در سال 1932 باز شد. در اینجا پلکان مارپیچ با نرده‌های آن، ساخته‌شده توسط آنتونیو ماراینی است که در حال حاضر از آن استفاده می‌شود. از موزه خارج شوید. آیا می‌دانستید که موزه‌های واتیکان در قرن شانزدهم باز شدند و در حال حاضر سالانه بیش از ۶ میلیون نفر از آن بازدید می‌کنند؟ در حال حاضر موزه‌های واتیکان 4 مسیر مختلف برای بازدید از گالری‌های مختلف دارند که به مرتب کردن تعداد زیادی بازدیدکننده کمک می‌کنند و همگی به کلیسای سیستین ختم می‌شوند.آیا می دانستید که میکل آنژ بووناروتی، یکی از مشهورترین هنرمندان رنسانس در جهان، نزدیک به ده سال از عمر خود را صرف ساختن نقاشی هایی کرد که طاق و دیوارهای محراب کلیسای سیستین را می پوشاند؟ کلیسای سیستین در داخل موزه‌های واتیکان قرار دارد و اگر به رم و شهر واتیکان بروید، باید از آن دیدن کنید، تجربه‌ای فراموش‌نشدنی که نمی‌توانید در تور ایتالیا و بازدید از شهر رم  از دست بدهید.بازدید از موزه های واتیکان یک تجربه منحصر به فرد است که باید حداقل یک بار در طول زندگی آن را تجربه کرد. این دیدار یک سفر طولانی و جالب است که شما را در طول بیش از بیست قرن تاریخ و هنر سرشار از احساسات می کند. کلیسای سیستین، اتاق های رافائل و پیناکوتکا تنها بخشی از تعداد زیادی از مجموعه های گرانبها هستند.موزه‌های واتیکان یکی از چشمگیرترین و گسترده‌ترین مجموعه‌های جهان متعلق به کلیسای کاتولیک را گرد هم می‌آورند که بیش از 70000 شی در فضایی به وسعت 42000 متر به نمایش گذاشته شده است.جالب است بدانید برای سفر نیاز به واتیکان نیاز به دریافت ویزای جداگانه نیست و با همان ویزای شینگن که دارید میتوانید از واتیکان بازدید کنید 

 

میدان سنت پیترو 

میدان سنت پیتر یک میدان بزرگ است که درست در مقابل کلیسای سنت پیتر در شهر واتیکان، منطقه پاپ در داخل رم، دقیقاً در غرب محله بورگو واقع شده است. هر دو میدان و کلیشا به نام سنت پیتر، رسول عیسی نامگذاری شده اند که کاتولیک ها آن را اولین پاپ می دانند.هر سال زائران بی‌شماری به شهر واتیکان می‌روند تا در کلیسای سنت پیتر، مهم‌ترین کلیسای کاتولیک، عبادت کنند. در میدان سن پیترو یا میدان سنت پیتر، که توسط ستون‌های نیم دایره‌ای وسیع احاطه شده است، واتیکان از نمازگزاران استقبال می‌کند و به آغوش مسیحیت می‌رود.در مرکز میدان یک ستون مصری باستان قرار دارد که در سال 1586 در محل فعلی ساخته شده است.میدان سن پیترو و کلیسای سنت پیتر در جایی ساخته شده اند که زمانی سیرک باستانی نرون در آن قرار داشت. در سال 67 پس از میلاد بود که سنت پیتر، اولین پاپ کلیسای کاتولیک، به صلیب کشیده شد و به شهادت رسید. نرون مسیحیان رم را مورد آزار و اذیت قرار داد و آنها را متهم به ایجاد آتش سوزی کرد که در سال 64 شهر را ویران کرد.Piazza San Pietro که در قرن هفدهم توسط هنرمند بزرگ Gian Lorenzo Bernini طراحی شد، همچنان جایگاه مهمی در مذهب کاتولیک دارد. میدان یکی از بهترین نمونه های هنر ضد اصلاحات در فضاهای عمومی است. ابعاد به یاد ماندنی و تقارن زیبای آن می تواند عبادت کنندگان را شگفت زده کند. به طور خلاصه، این آیین کاتولیک در بهترین روز یکشنبه خود است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *