اقامت‎ ایتالیا برای افرادی است که بخواهند بیشتر از 90 روز در ایتالیا اقامت داشته باشند.هر فرد خارجی با داشتن ویزای توریستی حداکثر تا 90 روز میتواند در منطقه شینگن در مدت زمان 6 ماه اقامت داشته باشد‌ و برای اقامت بیشتر از 90 روز نیاز به دریافت اقامت کشور ایتالیا می باشد. شرط ماندن بیشتر از 90 روز  در ایتالیا برای هر فرد خارجی گرفتن ویزای ملی از کنسولگری کشور ایتالیا در محل اقامت خود می‌باشد.

برای دریافت ویزای ملی نیاز به دریافت موافقت اداره مهاجرت ایتالیا (Questura) با اقامت شما در ایتالیا می‌باشد، که پس بررسی و موافقت این اداره در طی نامه ای بنام Nulla osta به کنسولگری سفارت ایتالیا در محل اقامت متقاضی اعلام می‌گردد و سپس فرد متقاضی با مراجعه به کنسولگری ایتالیا و تحویل پرونده خود می‌تواند نسبت به دریافت ویزای ملی و ورود به ایتالیا بمنظور دریافت کارت اقامت Permesso di sogiorno  اقدام نماید.

روشهای دریافت اقامت ایتالیا

همانطور که گفته شد برای دریافت اقامت از ایتالیا در ابتدا نیاز به دریافت ویزای “D” یا همان ملی ایتالیا می باشد، که از طریق ثبت یکی از درخواست‌های زیر میتوانید از کنسولگری سفارت ایتالیا درخواست ویزای ملی بکنید.

  1. ثبت شرکت
  2. اقامت خود انتخابی
  3. دانشجویی
  4. کار کارمندی
  5. ازدواج و الحاق خانوادگی

شهروندان خارج از منطقه شینگن برای اقامت بلند مدت بیشتر از 90 روز پس از دریافت ویزای “D” از کنسولگری کشور ایتالیا در کشور خود میتوانند وارد این کشور شده و در مدت اعتبار ویزای خود درخواست کارت اقامت یا همان PERMESSO DI SOGIORNO  بدهند. که این کارت اقامت برای سال اول و دوم معمولا” با یک سال اعتبار می‌باشد و بعد دوسال و سپس 5 ساله و پس از 5 سال کارت اقامت نامحدود که معمولا” با اعتبار ده سال است برای متقاضی صادر می‌گردد. برای درخواست ویزای “D” فرد متقاضی ابتدا باید موافقت  اداره مهاجرت ایتالیا (PERFETTURA) را دریافت کند و سپس این اداره با ارسال ن موافقت نامه (NULLA OSTA) برای کنسولگری ایتالیا در کشور فرد درخواست کننده، و مراجعه فرد متقاضی پس از بررسی مدارک کنسولگری نسبت به صدور ویزای “D” برای فرد متقاضی اقدام می‌نماید.

1- ثبت شرکت 

برای ثبت شرکت در ایتالیا لازم است اول نسبت به ثبت درخواست خود در اتاق بازرگانی یکی از شهرهای ایتالیا اقدام نمایید.پس از دریافت موافقت اتاق بازرگانی در نامه موافقت نامه، حداقل سرمایه مورد نیاز برای ثبت شرکت را مشخص می‌کند. طبق قوانین ایتالیا یک خارجی با داشتن حداکثر 49% سهام میتواند با یک فرد ایتالیایی ، شرکت ثبت نمایند. پس از انتخاب شریک طرف ایتالیایی، وکیل باید نسبت به ثبت درخواست ویزای “D” طرف خارجی در اداره مهاجرت ایتالیا (Questura) اقدام نماید، و پس از موافقت اداره مهاجرت و صدور نامه Nulla osta ، فرد متقاضی باید با تهیه مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای ملی  پس از گرفتن وقت ملاقات از کنسولگری سفارت ایتالیا اقدام نماید. پس از دریافت ویزای ملی، برای ثبت شرکت خود در ایتالیا و دریافت کد اقتصادی (P.IVA) به کشور ایتالیا سفر کند .معمولا” مدت زمان ویزای ملی یکساله می باشد و در این مدت فرد متقاضی فرصت کافی برای ثبت شرکت و دریافت کارت اقامت (Permesso di sogiorno ) را دارد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت :

1-اثبات محل اقامت مناسب .

2- گواهی مربوط به شناسایی منابع لازم برای انجام فعالیت کارآفرینی،تجاری توسط اتاق بازرگانی.

3-در اختیار داشتن منابع  اقتصادی کافی در ایتالیا برای تضمین منابع لازم ذکر شده در گواهی اتاق بازرگانی.

4-نامه Nulla osta از اداره Questura.

5- پلان یا برنامه تجاری.

6- ترجمه رسمی شناسنامه متقاضی.

2-اقامت خود انتخابی

ویزای اقامت انتخابی اجازه ورود به ایتالیا را برای افرادی با درآمدهای خودکفایی و دارایی‌های مالی بالا می‌دهد که نیاز واقعی به اقامت پایدار در ایتالیا دارند و می‌توانند درآمد ثابت و کافی (نه از کار فرعی) و سایر منابع مالی را نشان دهند. این ویزا فقط برای آن دسته از متقاضیانی صادر می شود که قصد مهاجرت دائمی به ایتالیا را دارند وبه گیرنده اجازه کار نمی دهد.شرط اساسی برای درخواست ویزای اقامت انتخابی، داشتن منابع اقتصادی کافی است. این باید از طریق شواهد مستند نشان داده شود: برای یک فرد مجرد، حداقل نیاز مالی 31000 یورو در سال است، اگر قصد مهاجرت به همراه خانواده را دارید، درآمد ماهیانه شما برای همسرتان باید 20 درصد و برای هر فرزند حداقل 5 درصد افزایش یابد.

3-دانشجویی

اگر قصد تحصیل در ایتالیا را برای مدت بیشتر از 90 روز داشته باشید،بعد از دریافت پذیرش از یکی از دانشگاه ‌های ایتالیا  باید از کنسولگری سفارت ایتالیا در ایران درخواست ویزای ملی کنید. پس از دریافت ویزا و ورود به خاک ایتالیا و ثبت نام در دانشگاه میتوانید درخواست اقامت یکساله از اداره مهاجرت ایتالیا بکنید.

مهمترین مدرک برای اقامت دانشجویی:

دریافت پذیرش از یکی از دانشگاههای ایتالیا

4-کار کارمندی

هر کسی که به طور دائم در ایتالیا اقامت دارد و قصد دارد شهروندان خارجی را با قرارداد کاری استخدام کند، باید از طریق دفتر مهاجرت  واقع در اداره Prefettura  محل سکونت فرد ایتالیایی درخواست مجوز کند. اتباع خارجی تنها پس از اخذ مجوز لازم می توانند درخواست ویزای کار بدهند.

5-ازدواج و الحاق خانوادگی 

شهروند خارجی غیر اتحادیه اروپا میتوانند برای الحاق خانواده خود درخواست مجوز بکنند، که برای این کار باید به اداره Prefettura شهر محل سکونت خود در ایتالیا مراجعه کنند وپس از تشکیل پرونده درخواست الحاق خانوادگی یا Ricongiungimento familiare بکنند ،که پس از تایید اداره مهاجرت و صدور Nulla osta فرد متقاضی می تواند به کنسولگری کشور ایتالیا در محل اقامت خود مراجعه و درخواست ویزای ملی بنماید ، پس از دریافت ویزای ملی میتواند به محض ورود به ایتالیا درخواست اقامت بنماید. البته این پروسه طولانی و همچنین در مواردی کنسولگری ایتالیا موافقت نمی کند. در حال حاضر قوانین مهاجرتی ایتالیا تغییر کرده و فرد متقاضی میتواند با ویزای توریستی وارد ایتالیا شود و در خواست الحاق بصورت Coesione را بدهد که برای این کار فقط کافی است مدارک مورد نیاز را تهیه کرده باشید و به اداره پست در شهر محل اقامت خود در ایتالیا مراجعه کنید و درخواست خود را ارسال نمایید.

مشاوره دریافت اقامت ایتالیا

آژانس مسافرتی لیو پرواز با همکاری آژانس مسافرتی پورتو آنتیکو در شهر جنوا ایتالیا، با بهترین وکلای ایتالیایی در زمینه مهاجرت قانونی آماده قبول پرونده علاقمندان به سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت در کشور ایتالیا می باشد.
برای مشاوره کافیست از طریق واتساپ با شماره 09122010317 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *