تور رم

 تور رم، فرصتی است برای بازدید از شهر آرزوها و شهر ابدی رم . در سفر‌تان به ایتالیا اگر از شهر رم بازدید نکنید بی‌شک سفرتان نصفه مانده‌است! سفر به رم و بازدید از جاهای دیدنی رم را با پای پیاده از منطقه ترمینی (Termini) رم شروع کنید،این روش سفر من، در سفر است چرا که فقط با پیاده روی می‌توانید تمام زیبایی‌ها را ببینید و لذت ببرید. هر چند  ترمینی مدرن، برای استفاده از حمل و نقل عمومی بسیار خوب است، ولیکن خیلی جذاب نیست و سعی کنید شب‌ها در این منطقه قدم نزنید. اما شما می‌توانید بر اساس بودجه خود هتل مورد نظر خود را در ترمینی انتخاب کنید. ایستگاه قطار مرکزی رم در این منطقه قراردارد و به راحتی می‌توانید از ایستگاه قطار ترمینی به فرودگاه و یا شهر های دیگر بروید. همانطور که در تور دور ایتالیا برایتان نوشتم شما می‌توانید پس از رسیدن به رم تنها با پزذاخت 5 یورو از فرودگاه Fiumicino به مرکز شهر رم یعنی Termim بیایید.

در سفر به رم و بازدید از یک شهر ناآشنا اغلب می تواند گیج کننده و احساس گم شدن یا عدم اطمینان به کجا رفتن و چگونگی رسیدن به یک مکان خاص را به ما دست بدهد.یکی از بهترین راه ها برای کشف یک شهر زیبا مانند رم بدون شک با پیاده روی است!گر عاشق پیاده روی هستید ، توصیه می کنیم :

1-کفش های پاشنه بلند خود را در خانه بگذارید و کفش های راحت  بپوشید.

2-دوربین خود را فراموش نکنید.

3-حتما” یک کوله پشتی سبک همراه خود داشته باشید.

4- تعدادی بلیط مترو واتوبوس خریداری کنید تا در صورت نیاز از آن استفاده کنید.

5- نقشه شهر را تهیه کنید.

6-یک سیم کارت ایتالیایی خریداری کنید، چرا که برای پیاده روی در خیابانهای رم با استفاده از گوگل مپ به آن نیاز دارید.

7-بلیط ‌های ورودیه را قبل از سفر بصورت آنلاین خریداری کنید تا مجبور نشوید ساعت‌ها برای خرید بلیط در صف‌های طولانی منتظر بمانید.

10 جای دیدنی در تور رم

کلوسئوم (Colosseum)
رم قدیم (Roman Forum)
میدان ونیز(Piazza Venezia)
جشمه تروی(Trevi Fountain)
میدان اسپانیا(Piazza Spagna)
میدان کامپیدولیو(Piazza campidoglio)
قلعه سانت آنجلو( Castel Sant'Angelo)
میدان ناونا (Piazza Navona)
واتیکان(Vatican)
پانتئون(Pantheon)

1-برنامه روز اول در تور رم (پیاده)

1-تور رم خود را از ترمینی شروع کنید و پس از عبور از میدان Cinquecento و طی مسافت 400 متر در مدت 5 دقیقه به میدان جمهوری (Piazza delle Republica) می‌رسید، در وسط میدان چشمه Fontana delle Naiadi قرار دارد.در این میدان می‌توانید کلیسای Santa Maria degli Angeli و هتل 5 ستاره Anantara Palazzo را ببینید. از میدان می‌توانید وارد خیابان Nazionale انتهای این خیابان به میدان ونیز  منتهی می‌شود.

2-در ادامه بازدید از رم در تور رم ایتالیا برای رفتن به کولوسئوم وارد خیابان Nazionle بشوید  سپس واردخیابان اTorino شده و این خیابان را ادامه دهیدتا به میدان Piazza dell’ Esquilino برسید، وارد خیابان Cavour گردید و پس از حدود 750 متر به خیابان Degli Annibaldi می‌رسید، وارد خیابان Nicola Salvi شده و از آنجا به کلوسئوم می‌رسید.در اطراف کلوسئوم به فاصله چند متری آثار تاریخی مانند Arco di Tito,  Domus Aurea  قراردارند.

3-در ادامه تور رم پس ازمیدان کولوسئوم وارد خیابان Via dei Fori Imperiali بشوید و همچنان که در حال قدم ردن در این خیابان هستید در سمت چپ خود آثار باقیمانده از رم باستان (Romana Forum) و تیه‌های Palatinoرا ببینید. پس از رسیدن به میدان ونیز و بازدید از ساختمان ویکتوریا آمانوئل دوم (Monumento a Vittorio Emanuele II) وارد خیابان Via del Teatro di Marcello شده و سپس از طریق پله های موجود بالا بروید تا به میدان Campidoglio برسید  که یکی از جاهای دیدنی رم می‌باشد و به بازدید از موزه Capitolini بپردازید.

4-پس از بازدید از میدان ونیز و جاذبه‌های گردشگری، اگر می‌خواهید به هتل خود در ترمینی برگردید از میدان ونیز وارد خیابان Nazionale بشوید و ادامه مسیر بدهیدتا به میدان Repubblica برسید و سپس به سمت هتل خود بروید. ولی اگر می‌خواهید به گشت و گذار خود در رم ادامه دهید وارد خیابان Via del Corsa شوید و پس از طی 800 متز وارد خیابان Via delle Muratte شوید و پس از 200 متر به Trevi می‌رسید. برای رفتن به میدان اسپانیا وارد خیابان Via del Lavatore بشوید و سپس خیابان Via in Arcione و سپس در سمت چپ وارد خیابان Via del Traforo بشوید و در ادامه به میدان اسپانیا می‌رسید، که یکی دیگر از جاهای دیدنی رم است. همچنین بازدید  از میدان Popolo که نزدیک به میدان اسپانیا می باشد را نیز فراموش نکنید.

2- برنامه روز دوم در تور رم (پیاده)

5-در سفر به رم، روز دوم خود با بازید از موزه و خود واتیکان شروع کنید. با توجه به تعداد زیاد بازدیدکننده در هر روز از واتیکان، برای اینکه مجبور نشوید ساعت‌ها در صف خرید بلیط موزه واتیکان منتظر بمانید، حتما” از قبل نسبت به خرید انلاین بلیط‌های ورودی واتیکان اقدام نمایید. با توجه به اینکه فاصله واتیکان از ترمینی زیاد است بهتر است برای رفتن به این مکان از مترو خط نارنجی استفاده کنید. کافی‌است در ایستگاه مترو ترمینی سوار مترو شوید و پس طی 6 ایستگاه در ایستگاه ottaviano پیاده شوید و از آنجا پیاده بسمت واتیکان بروید. بازدید از واتیکان را از موزه واتیکان که در خیابان via di porta angelica قراردارد شروع کنید. پس از بازدید از موزه  به بازید از کلیسای سنت پیترو بروید.

6-در ادامه سفر به رم با تور رم ایتالیا، از میدان سنت پیترو وارد خیابان via della conciliazione بشوید پس از حدود 11 دقیقه پیاده‌روی به رودخانه تبر و قلعه سانت آنجلو می‌رسید(Castelo sant angeli). ورود به قلعه باید بلیط تهیه کنید و اگر نخواستید از داخل قلعه بازدید کنید کافیست به عکاسی از قلعه بر روی پل تبر که بر روی رودخانه تبر قراردارد بپردازید. سپس از طریق lungotevere castello که در جلوی قلعه قراردارد ادامه مسیر بدهید تا به پل umberto 1 برسید از روی پل عبور کنید تا به خیابان via giuseppe برسید و سپس وارد میدان ناونا (Piazza Navona) بشوید.این میدان یکی از جاهای دیدنی رم است که گردشگران زیادی برای یازدید به این میدان می‌آیند. پس از خوردن یک قهوه در میدان ناونا از میدان خارج شوید و وارد خیابان salita de crescenzai بشوید و پس از عبور از خیابان via del corsa به پانتئون می‌رسید.

7- رزرو هتل در رم

پس از دریافت رزرو نوبت سفارت و دریافت ویزا،یکی از مهمترین آیتم‌های در سفر به رم ، این است که هتل خود را در کدام منطقه بگیریم. انتخاب محل اقامت تاثیر مستقیم بر قیمت تور رم و هزینه‌های سفر شما به رم دارد. قبل از هر چیز باید نگاه  خود را نسبت به هتل‌های شهر رم در مقایسه با هتل‌های سایر کشورها عوض کنید. هتل‌های رم مخصوصا” آنهایی‌که در مرکز شهر قرار دارند اکثرا” قدیمی و بعضا” بازسازی شده‌اند و هتل‌های جدید و نوساز اکثرا” دور از مرکز شهر می‌باشد. هتل‌های مرکز شهر عمدتا” گران قیمت‌تر می‌باشند ولیکن دسترسی آنها راحت تر می باشد. شما در رم با توجه به تعداد زیاد هتل‌ها و تنوع آنها می‌توانید براساس بودجه خود هتل خود را انتخاب کنید. بهتر است هتل خود را در منطقه ترمینی و نزدیک به ایستگاه قطار ترمینی بگیرید تا به راحتی بتوانید از وسایل حمل ونقل عمومی استفاده نمایید و همچنین شهر را با پای پیاده بگردید.

8- اتوبوس در رم

یکی از عوامل مهم در کنترل هزینه تور رم ایتالیا مخصوصا” زمانی‌که شما به رم بدون تور سفر کرده‌اید، استفاده از وسایل نقلیه عمومی به جای تاکسی می‌باشد. برای استفاده از اتوبوس در رم می‌توانید مبدا و مقصد خود را در گوگل مپ چستجو کنید و سپس شماره اتوبوس پیشنهادی گوگل برای رفتن به مقصد خود را پیدا کنید . قبل از سوار شدن به اتوبوس بلیط خود را تهیه کنید و موقع سوار شدن حتما” در دستگاههایی که مخصوص باطل کردن بلیط است، بلیط خود را باطل کنید. دقت کنید در صورتیکه ماموران کنترل بلیط سوار اتوبوس شوند و درخواست کنترل بلیط شما را بکند وشما بدون بلیط باشید یا بلیط خود را باطل نکرده باشید باید 60 یورو جریمه نقدی پرداخت نمایید. بلیط اتوبوس را می‌توانید از مغازه‌های Tabacheria و یا دکه‌های روزنامه فروشی خرید کنید. قیمت بلیط‌ اتوبوس در رم 1.50 یورو می باشد و از زمان باطل کردن در دستگاه 75 دقیقه اعتبار دارد، و در این مدت شما هر چند بار که بخواهید از میتوانید از اتوبوس استفاده کنید.

9-ایستگاه قطار مرکزی رم

یکی دیگر از آیتم‌های مهم در تورهای ترکیبی ایتالیا که تاثیر مستقیم بر قیمت تور رم دارد اینست که فاصله بین شهرها را با هواپیما برویم یا قطار؟ اگر قراراست از قطار استفاده کنیم از کدام مدل قطار و در چه ساعتی سفر کنیم که قیمت بلیط مقرون به صرفه باشد. ایستگاه قطار مرکزی رم در منطقه ترمینی رم قراردارد بنام Statzion Termini، شما از این ایستگاه قطار می‌توانید به سایر شهرهای ایتالیا وبرخی از کشورهای اروپایی سفر کنید. در حال حاضر سریعترین قطارهای ایتالیا با نام Frecciarossa می‌باشد و ارزانترین آن قطارهای عمومی یا Regionale می‌باشد.