منطقه شینگن 

منطقه شینگن، منطقه ای است که در آن 26 کشور اروپایی ، برای جابه‌جایی آزاد و بدون محدودیت مردم ، هماهنگ با قوانین مشترک برای کنترل مرزهای خارجی و مبارزه با جنایتکاران با تقویت سیستم قضایی مشترک و همکاری پلیس ، مرزهای داخلی خود را لغو کردند.منطقه شنگن بیشتر کشورهای اتحادیه اروپا را شامل می‌شود و در حال حاضر 26 کشور شینگن عضو آن هستند که عبارتند از: اتریش ، بلژیک ، جمهوری چک ، دانمارک ، استونی ، فنلاند ، فرانسه ، آلمان ، یونان ، مجارستان ، ایسلند ، ایتالیا ، لتونی ، لیختن اشتاین ، لیتوانی ، لوکزامبورگ ، مالت ، هلند ، نروژ ، لهستان ، پرتغال ، اسلواکی ، اسلوونی ، اسپانیا ، سوئد و سوئیس.اما در حال حاضر 4 کشور  ایرلند، رومانی ، بلغارستان ، کرواسی و قبرس عضو شینگن نیستند.

ویزای شینگن 

ویزای شینگن یک ویزای کوتاه مدت است که به فرد اجازه می دهد تا در هر اقامت تا 90 روز برای مقاصد گردشگری یا تجاری به هر یک از اعضای منطقه شنگن سفر کند.ویزای شینگن رایج ترین ویزا برای اروپا است. این قانون به دارنده خود این امکان را می دهد که از هر یک از کشورهای عضو شنگن وارد ، آزادانه در داخل و خارج از منطقه شنگن خارج شود. هیچ محدودیت مرزی در منطقه شنگن وجود ندارد.

انواع ویزای شینگن 

اگر قصد سفر به یک یا چند کشور اروپایی در منطقه شینگن، برای یکی از دلایل زیر را دارید، باید برای درخواست ویزای شینگن خود اقدام کنید:

1-اهداف تجاری.

2-دیدار دوستان و خانواده.

3-گردشگری و تعطیلات.

4-رویدادهای فرهنگی و ورزشی.

5-ترانزیت و ترانزیت فرودگاهی برای دریانوردان.

6-دیدار رسمی.

7-دلایل پزشکی.

8-اهداف مطالعه و تحقیق کوتاه مدت.

ویزای توریستی ایتالیا بدون دعوتنامه

در صورت‌که قصد سفر به یک یا چند کشور منطقه شینگن را داشته باشید، می‌توانید از  کنسولگری سفارت ایتالیا در تهران درخواست ویزای توریستی بنمائید. ویزای توریستی که از نوع C (ویزای یکنواخت شینگن ) می‌باشد، به شهروندان خارجی که مایل به سفر برای گردشگری هستند اجازه می دهد تا برای مدت کوتاهی (حداکثر 90 روز در مدت شش ماه) وارد ایتالیا و سایر کشورهای حوزه شینگن شوند.

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای توریستی ایتالیا

1-فرم درخواست ویزا.

2-دریافت وقت سفارت ایتالیا از کارگزاری سفارت ایتالیا .

3-دوعکس 4*3  بدون رتوش.

4-گذرنامه با اعتبار باقیمانده حداقل سه ماه، از تاریخ برنامه ریزی شده  برای خروج از منطقه شینگن.

5-پرداخت هزینه کنسولی وکارگزار  به مبلغ 107 یورو.

6-ترجمه شناسنامه متقاضی.

7- اسناد و مدارک اثبات کننده وضعیت شغلی متقاضی

– مدیران و اعضای هیئت مدیره شرکت ها.

– مشاغل آزاد: مجوز کار معتبر صادر شده توسط اتحادیه متناسب با فعالیت ، یا کارت بازرگانی معتبر.

– کارمندان: لیست های مربوط به سوابق بیمه در شش ماه گذشته ،دریافت نامه اشتغال به کار.

8- گردش حساب 3 ماه آخر بانکی به زبان انگلیسی به همراه در یافت تمکن مالی به یورو به انگلیسی.

9-ترجمه سند مالکیت بنام متقاضی.

10-رزرو هتل به مدت برنامه سفر.

11-رزرو پرواز رفت وبرگشت طبق برنامه سفر.

12-بیمه درمانی با حداقل 30.000 یورو پوشش در منطقه شینگن.

13-کپی صفحه اول پاسپورت و ویزاهای قبلی.

ویزای توریستی ایتالیا با دعوتنامه توریستی

در سال‌های اخیر با تعداد زیادی از درخواست‌های روادید متقاضیانی که مدارک کامل را برای درخواست ویزا به کنسولگری کشورهای اروپایی ارائه داده‌اند، ولی به دلیل عدم اطمینان از ترک خاک شینگن قبل از اتمام ویزا،موافقت نگردیده است، مواجه هستیم.به همین خاطر برای درخواست ویزا ، داشتن دعوت‌نامه از یک شهروند ایتالیایی، یا فردی که دارای اجازه اقامت در ایتالیا اقامت می‌باشد،ضروری به نظر می‌رسد. در واقع دعوت کننده با امضای فرم دعوت‌نامه ویزای توریستی ایتالیا به سفارت این تعهد را می‌دهد که کلیه مسئولیتهای سفر دعوت شده را پذیرفته و در صورت عدم بازگشت متعهد به جبران خسارت وارده به دولت ایتالیا می‌باشد. در نتیجه کنسولگری با اطمینان خاطر بیشتری اقدام به صدور ویزا می‌نماید.

شرایط دعوت‌کننده:

حال این سوال پیش می‌آید آیا هر فرد ایرانی مقیم ایتالیا برای بستگان یا دوستان خود می‌تواند درخواست ویزای توریستی ایتالیا از طریق دعوتنامه را بنماید؟ پاسخ مثبت است به شرط اینکه دعوت‌کننده، از طریق پناهندگی اقامت کشور ایتالیا را دریافت نکرده باشذ. توجه کنید در صورتی‌که قصد گرفتن دعوتنامه از یک فرد ایتالیایی برای درخواست ویزای ایتالیا را دارید، باید نسبت رابطه شما با فرد دعوت‌کننده مشخص شده باشد و برای سفارت قابل قبول باشد و صرفا” یک دعوتنامه به تنها کافی نمی باشد.

مدارک مورد نیاز از دعوت‌کننده:

برای درخواست ویزای ایتالیا با دعوتنامه توریستی باید همراه مدارک،فرم دعوتنامه تکمیل شده توسط دعوت‌کننده ، مدارک اقامت دعوت‌کننده شامل کارت اقامت یا پاسپورت ایتالیایی، کارت شهروندی برای سفارت ارسال گردد. دقت نمایید قراردادن کپی این مدارک در داخل پرونده به هنگام تحویل مدارک به سفارت کافی می‌باشد، و نیاز به اصل مدارک نمی‌باشد.در هنگام درخواست ویزای توریستی ایتالیا با دعوتنامه، دقت کنید علاوه بر تکمیل اطلاعات مورد نیاز توسط دعوت‌کننده، نسبت خود با دعوت‌شده و هدف از سفر دعوت‌شده ، محل اقامت دعوت‌شده مشخص می‌گردد. در صورتی‌که دعوت کننده هزینه های سفر دعوت‌شده را تقبل نماید باید در  دعوت‌نامه ذکر نماید واسناد مالی خود را مبنی براینکه توانایی پرداخت هزینه های دعوت‌شده در مدت اقامت را دارد، به سفارت ارائه نماید. در صفحه دوم دعوتنامه قوانین مربوط به مهاجرت و پناهندگی و مسئولیت دعوت‌کننده در قبال دولت ایتالیا، در صورت عدم بازگشت دعوت شده وهر گونه خسارت احتمالی وارد شده به دولت ایتالیا قید شده است که در واقع دعوت کننده با امضای ان مسئولیت تمام موارد فوق را قبول می نماید و نسبت به دولت ایتالیا متعهد می‎‌گردد. پس به همین خاطر است که بسیاری از افراد حاضر به فرستادن دعوتنامه برای دوستان و آشنایان خود نیستند. همچنین برای درخواست ویزای  ایتالیا با دعوتنامه توریستی،دعوت‌کننده نیازی به ثبت  دعوتنامه خود در شهرداری ویا اداره اقامت ندارد و تنها توسط دعوت‌کننده تکمیل و امضاء گردد کافی می‌باشد.

تمکن مالی برای درخواست ویزای توریستی ایتالیا

مطابق  قانون 17 مارچ 2020 میزان تمکن مالی برای سفر به ایتالیا از سوی دولت ایتالیا به شرح زیر اعلام شده است:

 تعداد روزهای سفر بودجه سفر برای یکنفر(یورو) بودجه سفر برای دونفر (یورو)
 ا تا 5 روز هزینه ثابت 269.60 212.81
از 6 تا 10 روز به ازای هر روز 44.93 26.33
از 11 تا 20 روز ثابت 51.64 25.82
هزینه روزانه 36.67 22.21
بیشتر از 20 روز هزینه ثابت 206.58 118.79
هزینه روزانه برای هر نفر 27.89 17.04

هزینه ویزای توریستی ایتالیا

برای اطلاع از هزینه خدمات ویزای ایتالیا کافیست با کارشناسان ما در لیو پرواز تماس بگیرید.

مدت زمان لازم برای صدور درخواست ویزا توسط سفارت

از زمانی‌که شما پرونده درخواست ویزای خود را به کارگزاری سفارت ایتالیا در تهران تحویل می‌دهید تا زمان صدور ویزا 14 تا 21 روز طول می‌کشد.

ویزای تجاری ایتالیا

افرادی که قصد سفر و اقامت کوتاه مدت (حداکثر 90 روز) در ایتالیا برای مقاصد اقتصادی و تجاری، تماس یا مذاکره با اهداف تجاری را دارند ، میتوانند از کنسولگری سفارت ایتالیا در تهران درخواست ویزای تجاری بنمایند.لذا دو طرف ایرانی و ایتالیایی علاوه بر اینکه باید دارای مستندات قانونی در خصوص مجاز بودن فعالیت خود ارائه دهند، همچنین باید مدارکی مبنی بر فعالیت مرتبط فی مابین و یا مذاکرات تجاری به قصد انجام یک فعالیت تجاری مشترک را ارائه دهند.

ویزای دیدار خانوادگی ایتالیا

در صورتیکه یکی از بستگان شما دارای اقامت ایتالیا می‌باشد، می‌تواند با ارسال دعوتنامه توریستی به‌همراه مدارک اقامت خود، برای شما با هدف دیدار خانوادگی و یا دیدار دوستان از سفارت ایتالیا در تهران درخواست ویزای توریستی ایتالیا خانوادگی، حداکثر به مدت 90 روز بنمائید. این ویزا می‌تواند یکبار ورود، دوبار ورود و یا چند بار ورود برای سفر به کشور ایتالیا در مدت اعتبار ویزا باشد. نوع این ویزا تیپ C توریستی است.

ویزای توریستی ایتالیا تضمینی؟!!

بسیاری از متقاضیان درخواست ویزای توریستی ایتالیا به دنبال افرادی هستند که بتوانند برای آنها ویزای تضمینی از ایتالیا بگیرند یعنی اینکه صد‌‌درصد با درخواست ویزای آنها موافقت گردد. که در اکثر مواقع این افراد ادعایی بیش نیستند ولی یک راه قانونی برای افزایش شانس موافقت با درخواست ویزای توریستی شما توسط سفارت ایتالیا در تهران ارائه یک ضمانت نامه برای ویزای توریستی صادر شده از یکی از بانکهای ایتالیایی یا شرکتهای بیمه ایتالیایی می‌باشد.همچنین داشتن دعوتنامه معتبر می‌تواند شانس شما را در موافقت با درخواست ویزای توریستی دوچندان کند.

رفع ریجکتی و اعتراض به رد شدن ویزای توریستی ایتالیا

اگر درخواست ویزای توریستی شما، با داشتن مدارک کامل بنا به دلایل مختلف از طرف سفارت ایتالیا رد شده است، به اصطلاح ریجکت شده اید، همانگونه که در پایین برگه عدم پذیرش درخواست ویزای شما قید شده است، شما میتوانید از تاریخ صدور نامه ریجکتی به مدت 60روز با در دست داشتن اصل نامه رد درخواست ویزا از طریق وکیل قانونی نسبت به ثبت درخواست اعتراض و تجدید نظر  به دادگاه استان لاتزیو مراجعه نمایید. در صورتیکه قصد اعتراض به رد شدن ویزای توریستی خود را دارید میتوانید از خدمات وکلای ایتالیایی ما استفاده نمایید.

ویزای مطالعاتی ایتالیا(Short Study Visa)

اگر  قصد گذراندن یک دوره آموزشی کوتاه مدت (کمتر از 90 روز ) را در یکی از دانشگاه‌های ایتالیا دارید، باید اقدام به درخواست ویزای کوتاه مدت مطالعاتی از سفارت ایتالیا  بنمایند.

ویزای تحقیقاتی ایتالیا(Short Research Visa)

این نوع ویزا به طور خاص افرادی است که دارای مدرک دانشگاهی  می‎‎‎‌باشند و قصد انجام کار تحقیقاتی در یکی از مراکز تحقیقات ایتالیایی یا دانشگاه‌های ایتالیا را دارند.

ویزای دانشجویی ایتالیا

همه دانشجویانی که مایل به ادامه تحصیل در دوره های کارشناسی یا کارشناسی ارشد  یا دوره های دکتری در دانشگاه های ایتالیا هستند ، باید از طریق وب سایت www.universitaly.it  نسبت به دریافت پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود اقدام نمایند.

ویزای الحاق خانوادگی ایتالیا

اگر شما با مجوز اقامت معتبر در ایتالیا زندگی می‌کنید، می‌توانید برای آوردن همسر و فرزندان خود برای زندگی با خود درخواست بدهید. این کار از طریق ویزای خانوادگی ایتالیا انجام می شود که به عنوان “ویزای همسر ایتالیا” نیز شناخته می شود.

نحوه پر کردن فرم درخواست ویزای شینگن از ایتالیا

1- نام خانوادگی مطابق با گذرنامه.

2- نام خانوادگی در موقع تولد در صورتیکه تغییر نام داده‌اید .

2- نام مطابق با گذرنامه.

4- تاریخ تولد به میلادی مطابق با گذرنامه.

5- محل تولد مطابق با گذرنامه.

6- کشور محل تولد مطابق با گذرنامه.

7- تابعیت فعلی .

8- جنسیت.

9- وضعیت تاهل.

10- برای افراد دارای سن کمتر از قانونی، باید نام قیم ذکر گردد.

11- شماره شناسنامه.

12- نوع گذرنامه که برای افراد عادی، گذرنامه عادی می باشد.

13- شماره سند مسافرتی که همان شماره گذرنامه  است.

14- تاریخ صدور گذرنامه.

15- تاریخ انقضای گذرنامه.

16- صادره توسط پلیس مهاجرت.

17- در صورتیکه دعوت کننده شما شهروند اتحادیه اروپا می‌باشد، این قسمت تکمیل شود.

18- نسبت خانوادگی با شهروند اتحادیه  اروپا  مشخص شود.

فرم ویزایا ایتالیا

19- نشانی محل سکونت وشماره تماس نوشته شود.

20- وضعیت اقامت خود در کشوری غیر از کشور خود را مشخص کنید.

21-شغل کنونی خود.

22-مشخصات محل کار خود را ذکر کنید.

23-هدف از سفر خود به کشور اینالیا را مشخص نمایید.

24- اطلاعات بیشتری در مورد هدف از سفر خود بنویسید.

25-کشور مقصد اصلی سفر شما در منطقه شینگن.

26- اولین کشوری که میخواهید از آن وارد منطقه شینگن بشوید.

27-تعداد دفعات ورود خود به منطقه شینگن را در مدت ویزا درخواستی مشخص نمایید.همچنین تاریخ ورود و خروج سفر خود به منطقه شینگن را ذکر نمایید.

28- آیا تا کنون برای ویزای شینگن  اقدام کرده‌اید.

29- درصورتیکه قبلا ویزا داشته‌اید تاریخ شروع و پایان آن ذکر شود و توسط کدام کشور صادر شده است.

30-مشخصات دعوت کننده و در غیر اینصورت مشخصات هتل رزرو شده در هر شهر را بنویسید.

31-نام و نشانی شرکت یا سازمان دعوت کننده (برای ویزاهای تجاری)

32-نحوه تامین هزینه های سفر مشخص شود. باید مشخص شود کدام هزینه‌ها توسط متقاضی و کدام هزینه‌ها توسط دعوت کننده تامین شده است (در ضورت وجود).

پس از مطالعه سایر شرایط در صفحات 3و4و5 در انتهای صفحه پنجم محل و تاریخ تکمیل فرم قید و توسط فرد متقاضی امضاء گردد.

فرم ویزای ایتالیا

17 thoughts on “ویزای ایتالیا

 1. مرجان says:

  برای درخواست ویزای توریستی ایتالیا ایا ترجمه عقدنامه نیاز است؟

  • tavakoli says:

   سلام خیر جون اسم همسر شما در شناسنامه هست وشما شناسنامه ترجمه میکنید.

 2. مجید دهقانی says:

  من 4ماهه پیش از فرانسه ریجکت شدم تا چندماه دیگه میتونم مجدد اقدام کنم برای دریافت ویزا؟

  • tavakoli says:

   سلام اگر از کسنولگری ها سوال کنید به شما خواهند گفت فردا صبح . در قانون شینگن هیج محدودیتی باید این موضوع نیست

 3. اقا سهیل says:

  سلام
  من 32 سالمه مجردم تو یه شرکتی کار میکنم ولی بیمه برام رد نمیشه
  میخواستم بدونم ویزای تضمینی میشه برام گرفت؟

 4. سید مرتضی says:

  سلام وقتتون بخیر
  مدارک بنده کامل بوده ولی درخواست ویزام رد شد
  چرااااااااااا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • tavakoli says:

   سلام ببینید در فرم علت رد درخواست ویزا کدام ایتم تیک خورده است .

 5. masomeh says:

  سلام وقت بخیر چند روز طول میکشه تا جواب ویزام بیاد ویزام برای کشور هلند هستش

 6. سرور says:

  سلام من قبلا یک شینگن از هلند داشتم و الان سند و گردش حساب بالا و تمکن خوب دارم دانشجوی دکتری هستم ولی جایی که شاغل هستم بیمه نیستم آیا میتونم خودم بدون تور برای ایتالیا اقدام کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *